Czym jest elektromobilność?

Mianem „elektromobilność” określamy całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem i używaniem pojazdów z napędem elektrycznym.

Elektromobilność w Polsce

Prace nad popularyzacją elektromobilności prowadzone są również w Polsce, choć nie przyjęto w naszym kraju jeszcze żadnych postanowień związanych np. z dopłatami. 16 marca 2017 r. polski rząd przyjął natomiast Plan Rozwoju Elektromobilności. Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności w Polsce, rozwój przemysłu związanego z tym sektorem oraz stabilizacja sieci elektroenergetycznej. Natomiast 27 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której celem jest pobudzenie rozwoju elektromobilności oraz zastosowania innych paliw alternatywnych w sektorze transportowym w Polsce. Akt określa ramy prawne dla rozbudowy infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Ustawa o elektromobilności zaczęła obowiązywać 22 lutego 2018 roku wprowadzając m.in. możliwość darmowego parkowania w strefach płatnego parkowania oraz korzystania z tzw. buspasów przez samochody z napędem wyłącznie elektrycznym jako zachęty do wykorzystywania tego rodzaju pojazdów.

Zalety elektromobilności

  • oszczędności
  • rewolucja w transporcie miejskim
  • nieporównywalny komfort jazdy


Sprawniej, ciszej i zdrowiej

Rozpowszechnienie się pojazdów elektrycznych niesie za sobą przede wszystkim nadzieję na zatrzymanie degradacji środowiska i zanieczyszczenia powietrza. Im więcej samochodów napędzanych silnikami spalinowymi zostanie zastąpione pojazdami elektrycznymi, tym mniej szkodliwych substancji - zanieczyszczeń w postaci pyłu zawieszonego oraz gazów, przede wszystkim tlenków azotu i tlenków siarki - trafi do powietrza, którym oddychamy. Jest to największa zaleta elektromobilności – z punktu widzenia oddziaływania na środowisko. Zmniejszy się również emisja gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla i ozonu. Pamiętać przy tym należy również o znacznie wyższej sprawności pojazdów elektrycznych jeśli chodzi o wykorzystanie energii napędowej. Podczas gdy klasyczny silnik spalinowy pracuje ze sprawnością ok. 20%, to silnik elektryczny na przemieszczanie pojazdu zużywa aż 85% dostarczonej energii. Elektromobilność zmniejsza uzależnienie pojazdów od paliw kopalnych, a w miastach, w których pojazdy elektryczne są coraz bardziej popularne, prowadzi do zdecydowanego obniżenia poziomu hałasu. Oszczędności z elektomobilności

Elektromobilność to jednak nie tylko równowaga środowiskowa, ale także oszczędność dla portfela właściciela takiego pojazdu. Dzięki niższym kosztom paliwa i eksploatacji niż w samochodach spalinowych, można znacznie obniżyć koszty indywidualnego transportu. Wg. niektórych wyliczeń przejechanie 100 km na napędzie elektrycznym to ok. ¼ kosztu pokonania takiej samej odległości samochodem z napędem spalinowym. Oszczędności jest jeszcze więcej. Samochód elektryczny nie potrzebuje bowiem tak rozbudowanych czynności serwisowych jak auto spalinowe. Nie trzeba wymieniać w nim oleju, filtrów, rozrządu, pasków itp. Wystarczy dbać i serwisować układ hamulcowy, opony i filtr kabinowy.

Rewolucja w transporcie miejskim

Elektromobilność to też zmiana modelu funkcjonowania społeczeństw, zwłaszcza tych zamieszkujących duże skupiska miejskie. To właśnie miasta i metropolie w coraz większym stopniu stawiają na elektromobilność zmierzając do rewolucji jeśli chodzi o transport publiczny i indywidualny. Mają na to wpływ wymogi środowiskowe, postęp technologiczny oraz malejące koszty zakupu pojazdów elektrycznych. Coraz częściej też mamy do czynienia z problemem korków oraz brakiem miejsc parkingowych, a wiele miast ze względu na zanieczyszczenie środowiska wyznaczyło tzw. strefy niskiej emisji, niedostępne dla konwencjonalnych pojazdów spalinowych, ale wstęp do których mają auta elektryczne.

Formularz kontaktowy

Powiedz nam w czym możemy Ci pomóc i zostaw swój numer. Oddzwonimy!

Samochody dostawcze

  • Poniedziałek:9:00 - 17:00
  • Wtorek:9:00 - 17:00
  • Środa:9:00 - 17:00
  • Czwartek:9:00 - 17:00
  • Piątek:9:00 - 17:00
  • Sobota:9:00 - 15:00
  • Niedziela:Nieczynne

Kierownik Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Konrad Królak

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Radosław Budziński

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Tomasz Kamiński

Specjalista ds. Sprzedaży Samochodów Dostawczych

Jarosław Boćkowski

Administrator Działu Sprzedaży VWD

Angelika Ciechlecka